XIV. epizóda: Mgr. Vincent Bujňák, PhD.: Na Slovensku by sme nemohli vyvolať predčasné voľby napríklad vtedy, keď by hlava štátu nemohla vykonávať svoju funkciu pre závažné dôvody

O nedostatkoch Ústavy SR a patových situáciách, ktoré môžu vzniknúť pri jej uplatňovaní, o priamej voľbe prezidenta a jej vplyve na ústavný systém, o politických zásahoch do Ústavy SR, o preambule Ústavy SR a vyjadrení práva národa na sebaurčenie, o možnosti rozpustenia Národnej rady Slovenskej republiky prostredníctvom antiblokačného mechanizmu, o novele Ústavy SR, ktorá by mala umožniť skrátenie volebného obdobia, ale aj o rizikách sudcovského aktivizmu sme sa rozprávali s Mgr. Vincentom Bujňákom, PhD. z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

„Ústavný súd veľmi posilnil inštitút referenda, keď odmietol názory niektorých právnikov, ktorí hovorili, že referendum je len drahý prieskum verejnej mienky.“
Mgr. Vincent Bujňák, PhD.