XVI. epizóda: doc. JUDr. Marián Giba, PhD.: Ústava nemôže fungovať tak, že ju dvakrát poruším a nazvem to ústavnou zvyklosťou

O tridsaťročnom teste slovenskej ústavnosti, o potrebe (ne)prijatia nového textu ústavy, o oslavách 30. výročia prijatia ústavy, o tom, či sme viac parlamentná alebo prezidentská republika, o reforme spôsobu kreácie Ústavného súdu, o právomoci Ústavného súdu vykladať ústavu, o rozhodovaní Ústavného súdu o otázkach týkajúcich sa snahy skrátiť súčasné volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky a o ústavných zvyklostiach sme diskutovali s doc. JUDr. Mariánom Gibom, PhD., vedúcim Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a poradcom prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej pre oblasť práva a spravodlivosti.

„Ak hovoríme o tom, ako jednotlivé ústavné orgány a ich členovia narábajú s ústavou, tak dobrým testom, či dokážu rešpektovať ústavu, je to, či ju dokážu rešpektovať aj vtedy, keď hovorí v ich neprospech.“
doc. JUDr. Marián Giba, PhD.

foto: Tomáš Madeja, uniba.sk